Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu: Avalikus kohas pildistamiseks pole luba vaja

Tallinn, 20. detsember 2006. Pressinõukogu arutas kaebust avariist fotod avaldanud ajalehe Põhjarannik peale ning otsustas, et avalikus kohas autode pildistamiseks ei olnud luba vaja küsida.

Põhjarannikus 9. novembril avaldatud artiklit ”Palun vabandust… Aga tõesti on naljakas!” illustreerib kaks fotot kraavi sõitnud Mercedestest, millest ühel on selgelt tuvastatav registreerimisnumber.

Artikli peale esitas Pressinõukogule kaebuse Aljona Tudovši, kes märkis, et fotode avaldamine tema autost tekitas talle otsest kahju. Kaebaja lisas, et pildistamiseks luba ei küsitud – seda kinnitab ka fakt, et artiklis on juttu meestest, kellelt pildistamiseks luba küsiti, tegelikult sõitis aga tema autoga kraavi hoopis naine. Samuti ei pea kaebaja õigeks, et autonumber on fotolt näha.

Põhjarannik selgitas, et fotod on tehtud avalikus kohas, kus pildistamiseks piiranguid ei ole. Leht lisas, et auto registreerimisnumbrit ei olnud põhjust kinni katta, kuna tavaline lehelugeja ei saa autonumbri põhjal omanikku tuvastada. Leht kinnitas, et pildistaja küsis autodes olnud meestelt luba ning peab kahetsusväärseks, et mehed ei täpsustanud, et ühe auto juht oli naine.

Pressinõukogu otsustas, et Põhjarannik ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu. Pressinõukogu leiab, et fotode tegemiseks polnud vaja luba küsida, kuna tegemist oli suure maantee ääres juhtunuga, kust sõitsid mööda sajad autod ning avariis kannatanuid ei olnud.

Pressinõukogu hinnangul on avalikkusel vaja teada saada ausat ja mitmekülgset infot. Fotol olnud autonumber küll avalikkust ei huvitanud, kuid tänu fotodele sai eeldatav autoostja infot, mida ilmselt sooviti varjata. Kuna kaebaja avarii toimumist ümber ei lükka, siis ei ole põhjust, miks ei võinud leht autonumbrit avaldada.

Pressinõukogu otsuse allkirjastas nõukogu esimees Eve Rohtla.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele