Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu andis Päevalehele õiguse

Tallinn, 24. september 2008. Pressinõukogu hinnangul ei rikkunud Eesti Päevaleht head ajakirjandustava, kui avaldas müümata kinnisvarast rääkiva artikli juures majaomaniku loata foto eramust, mille krundil oli üleujutus.

8. septembril ilmunud artikkel „Ülenurme vald: tohutult müümata kinnisvara“ räägib sellest, et Tartumaal Ülenurme vallas on elanike arvu ja müügil olevate majade-kruntide suhe väga suur ning seal on maja või krunti keeruline müüa. Artikli juures on kaks fotot, neist väiksemal on maja, mille krundil on üleujutus ja mis kannab pildiallkirja „Aasa elurajoonis tuleb autost koju minna kummikutes“.   

Artikli peale esitas Pressinõukogule kaebuse Helina Nimvitski, kes kaebas, et fotol kujutatud maja ei ole müüa ning seega on pilt sobimatu ja eksitav. Pildil oleva maja juurde tekkisid poriloigud kaebaja väitel vaid augustikuise suursaju ajal. Kaebaja ei ole rahul, et pildi autoriks on märgitud erakogu, mis viitab tema hinnangul sellele, et foto on teinud ja lehele saatnud maja omanik.

Eesti Päevalehe kinnitusel on artiklis esitatud andmed õiged. Vaidlusaluse foto autor on eraisik ning seepärast on märgitud foto juurde „erakogu“, lisaks on foto autor toimetusele teada. Päevalehe arvates ei näita märge „erakogu“ seda, et foto on teinud pildil oleva maja elanik või omanik. Päevaleht leiab, et foto illustreerib artiklis kirjeldatud probleemi – Aasa elurajooni ujutavad üle sadeveed. Päevaleht lisas, et fotolt ei saa tuvastada maja aadressi ega autonumbrit. Lisaks on foto tehtud üldkasutatavalt sõiduteelt. 13. septembril avaldas Päevaleht täpsustuse, milles vabandas foto kasutamisest tulla võinud võimalike väärtõlgenduste pärast.

Pressinõukogu hinnangul ei rikkunud Eesti Päevaleht ajakirjanduseetika koodeksit. Pressinõukogu leidis, et foto illustreerib artiklit ning on artikli sisuga vastavuses ega eksita lugejaid. Pressinõukogu ei tauninud foto avaldamist kaebaja teadmata, sest pilt on tehtud avalikult territooriumilt. Lisaks ei ole fotolt maja täpne asukoht ja omanik tuvastatavad.

Pressinõukogu otsuse allkirjastas nõukogu esimees Eve Rohtla.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele