Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Järva Teataja kohta tauniva otsuse

Tallinn, 30.oktoober 2008. Pressinõukogu hinnangul rikkus Järva Teataja head ajakirjandustava, sest kasutas välisautori artiklit uudisloo kirjutamisel ning jättis autori Kaido Krassi sellest selgelt informeerimata.

Järva Teatajas 6. septembril 2008 ilmunud artikkel „Hiidkala kugistab kajakaid ja parte“ räägib Paide tehisjärves elutsevas hiigelkalast. Artiklis on sõna antud kalameestele Kaido Krassile ja Oskar Usarile ning Järvamaa keskkonnateenistuse peaspetsialistile Aleksander Siimensonile.

Kaido Krass kaebas Pressinõukogule, et Järva Teataja avaldas tema saadetud artikli kärbituna teise nime all, mida peab autoriõiguse rikkumiseks.

Järva Teataja selgitas, et Kaido Krassi saadetud lugu oleks võinud ilmuda kirjade veerus, kuid kuna toimetusele tundus lugu ebausutav, otsustas toimetus allikaid kontrollida. Järva Teataja ajakirjanik Tiit Reinberg helistas Kaido Krassile kahel korral, küsis täpsustavaid küsimusi ning teavitas, et kirjutab suurest kalast loo.

Pressinõukogu otsustas, et  Järva Teataja rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.12., mille järgi ei ole hea muuta välisautori poolt loodud ajakirjandusliku materjali sisu, konteksti ja avaldamisaega ilma autori teadmise ja nõusolekuta. Pressinõukogu leiab, et Järva Teataja oleks pidanud Kaido Krassile konkreetselt ütlema, et tema lugu saadetud kujul ei ilmu. Pressinõukogu hinnangul on Järva Teataja võtnud Kaido Krassi loost idee ja põhifaktid ning teinud nende põhjal oma artikli.

Pressinõukogu otsuse allkirjastas nõukogu esimees Merit Kopli. Järva Teataja avaldas otsuse 28. oktoobril.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele