Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu taunib ajakirjanike põhjendamatut süüdistamist

Tallinn, 4. november 2009. Pressinõukogu võttis Priit Pulleritsu kaebust Eesti Televisiooni peale arutades vastu avalduse, milles taunib avaliku elu tegelaste poolt ajakirjanike põhjendamata süüdistamist valetamises.

Postimehe ajakirjanik Priit Pullerits esitas kaebuse Eesti Televisiooni saates Ringvaade 29. septembril 2009 eetris olnud intervjuu peale Evelin Ilvesega. Evelin Ilves ütles otsesaates toimunud intervjuus, et Postimees on 26. septembril Arteris ilmunud artiklis „Esileedi Evelin Ilves läheb Kaleviga kommisõtta“ esitanud tema kohta valefakte. Evelin Ilves ütles intervjuu käigus Ringvaate tegijatele, et tema ei ole seda, mis Postimehe artiklis on kirja pandud, öelnud ning et see on „puhas vale“.

Priit Pullerits palus Pressinõukogul anda hinnang, kui palju vastutab otsesaates valeinfo levitamise eest saatesse kutsutud külaline ja milline on kanali vastutus. Priit Pullerits märkis, et Evelin Ilves kasutas teleintervjuud ajakirjaniku ründamiseks ning süüdistas teda avalikult valetamises. Priit Pullerits märgib, et selline avaldus Evelin Ilvese poolt televisioonis kahjustab tema mainet ja usaldusväärsust ajakirjanikuna.

Rahvusringhääling vastas Pressinõukogule, et Ringvaate toimetajad püüdsid sama päeva saatesse kutsuda ka Priit Pulleritsu, kes jäi aga telefoni teel tabamatuks. Rahvusringhääling lisas, et otsesaate juhtidel ei olnud põhjust kahelda külalisena esinenud avaliku elu tegelase väidetes. Saatele järgnenud päeval esitati Priit Pulleritsule uus kutse, et ta saaks sama auditooriumi ees end kaitsta, kuid selle kutse lükkas Priit Pullerits tagasi. Priit Pullerits sai Rahvusringhäälingus samal teemal esineda 2. oktoobril Vikerraadio Meediatunni saates, kus ta Rahvusringhäälingu väitel lükkas Evelin Ilvese esitatud süüdistused ümber.

Pressinõukogu otsustas, et Rahvusringhääling ei ole eksinud ajakirjanduseetika koodeksi vastu, sest on teinud kõik, et Priit Pulleritsule enda kaitseks sõna anda. Priit Pullerits sai oma seisukoha esitada raadiosaates.

Samas aga taunib Pressinõukogu Evelin Ilvese poolt otsesaates ajakirjaniku korduvat süüdistamist valetamises, sest sellega seadis ta paratamatult suure auditooriumi ees nii Priit Pulleritsu kui ka Postimehe usaldusväärsuse kahtluse alla.

Pressinõukogu hinnangul on kahetsusväärne kui avaliku elu tegelased esitavad ebaselgeid ja põhjendamata süüdistusi ajakirjanike kohta. Pressinõukogu hinnangul võiksid avaliku elu tegelased oma vigu tunnistada ning mitte minna lihtsamat teed ja asuda süüdistama ajakirjanikke. 

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele