Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Äripäeva kohta tauniva otsuse

Tallinn, 25. september 2009. Pressinõukogu arutas ravimifirma Merck Sharp & Dohme kaebust Äripäeva peale ning tegi otsuse, et leht on rikkunud head ajakirjandustava.

29. juunil Äripäevas ilmunud artikkel „Maripuu pressis ravimile soodustuse“ väidab, et Maret Maripuu langetas sotsiaalministrina ravimikomisjoni soovitusi eirates ravimifirmale Merck Sharp & Dohme soodsa otsuse.

Ravimifirma kaebas Pressinõukogule, et artikli pealkiri on eksitav, sest sõna „pressis“ kasutamine jätab mulje, et sotsiaalminister on ravimi soodustusega ravimite loetellu kandmise käskkirjaga käitunud vastuolus seadusega või kedagi selles protsessis mõjutanud. Kaebaja hinnangul kahjustab see omakorda ravimifirma mainet. Samuti leidis kaebaja, et artikkel sisaldab eksitavat infot kliiniliste uuringute puudumise kohta.

Äripäev vastas, et sõna „pressima“ iseloomustab väga hästi Maret Maripuu käitumist antud juhtumi puhul ning selle sõna kasutamine on toimetuse arvates põhjendatud. Lehe hinnangul ei ole artikli pealkiri süüdistav. Lehe kinnitusel on artiklis sõna saanud kõik osapooled, kuid paraku ei soovinud Merck Sharp & Dohme asju sisuliselt kommenteerida, ei vastanud ühelegi esitatud küsimusele.

Pressinõukogu otsustas, et Äripäev rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 1.4., mis kohustab ajakirjandusorganisatsiooni hoolt kandma selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav info. Artiklis on öeldud, et ravimile pole tehtud kliinilisi uuringuid. Kliiniliste uuringute puudumisele ei ole aga viidanud ükski osapool ning ka Äripäev ise möönab oma vastuses Pressinõukogule, et kliinilised uuringud on tehtud. See faktiviga on Pressinõukogu hinnangul artikli seisukohast olulise tähtsusega.

Sõna „pressima“ kasutamist pealkirjas ei pea Pressinõukogu antud artikli kontekstis ravimifirmat halvustavaks ja seega pole rikutud eetikakoodeksi punkti 4.11., mis ütleb, et pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Samuti on artiklis antud sõna kaebaja esindajale.

Hoolimata kaebuse esitaja palvest ei arutanud Pressinõukogu kaebust ja artiklit Maret Maripuu seisukohast, sest Maret Maripuu ei ole seda Pressinõukogult taotlenud.

Äripäev avaldas Pressinõukogu otsuse 24. septembril 2009.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele