Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Delfi kohta tauniva otsuse

Tallinn, 5. aprill 2010. Pressinõukogu arutas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kaebust Delfis mullu novembris ilmunud meditsiiniteemalise artikli peale ning otsustas, et väljaanne rikkus head ajakirjandustava.

2. novembril 2009 ilmunud artiklis „Vahet pole, mis teie pojal viga on – nagunii sureb ära!“ süüdistab Anneli Rõigas Põhja-Eesti Regionaalhaiglat oma pojale selliste kannatuste põhjustamises, mille tagajärjel poeg elu kaotas. Artikli puhul on tegu Anneli Rõigase avaliku pöördumisega.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kaebas Pressinõukogule, et ei ole rahul, et Anneli Rõigase kirjutis avaldati toimetamata kujul ja ei oodatud ära haigla vastust. Samuti ei ole kaebaja rahul, et  kirjutises avalikustati arstide ja õdede nimed. Kaebaja ei ole rahul ka artikli pealkirjaga, mis muudeti haigla suhtes pahatahtlikumaks ja süüdistavamaks kui oli esialgne pealkiri „Ajakirjanik süüdistab haiglat poja surmas“.

Delfi selgitas, et Anneli Rõigase lugu avaldati arvamusartiklina ja minimaalsete muudatustega, sest toimetus leidis, et antud loo puhul on nn kannatanupoolne faktitäpsus äärmiselt oluline. Delfi lisas, et enne loo avaldamist saadeti haiglale küsimused ja vastused avaldati esimesel võimalusel.

Pressinõukogu otsustas, et Delfi rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pressinõukogu hinnangul oli avalikus kirjas haigla kohta esitatud tõsiseid süüdistusi ning toimetus oleks pidanud enne Anneli Rõigase materjali avaldamist ära ootama haigla kommentaarid.

Samuti rikkus Delfi koodeksi punkti 1.5., mis näeb ette, et ajakirjandus ei tohi oma tegevusega kellelegi tekitada põhjendamata kannatusi, veendumata, et avalikkusel on tõesti vaja seda informatsiooni teada. Pressinõukogu hinnangul oleks pidanud artikli avaldama ilma arstide ja õdede nimedeta, sest artiklis nimedega nimetatud arstid ja õed ei ole avaliku elu tegelased ning neil puudus võimalus vastata tõsistele süüdistustele.

Delfi rikkus ka koodeksi punkti 4.11., mis näeb ette, et pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Pressinõukogu hinnangul oli artikli muudetud pealkiri lugejaid eksitav, kuna sisaldas ühe osapoole kontrollimata hinnangut.

Delfi avaldas Pressinõukogu otsuse 1. aprillil.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele