Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Päevalehe kohta õigeksmõistva otsuse

Tallinn, 9. mai 2011. Pressinõukogu arutas Lasnamäe linnaosa valitsuse kaebust Eesti Päevalehe peale ning otsustas, et leht ei ole rikkunud head ajakirjandustava.

14. märtsil 2011 ilmunud artikkel „Mees orjastas Lasnamäel vaimupuudega naise ja müüs teda kui lapsprostituuti“ räägib Lasnamäel elanud naisest, keda tema mees müüs lapsprostituudina. Lehe väitel teadis Lasnamäe sotsiaalhoolekande osakond olukorrast terve aasta, kuid ei näinud selles naisele ja tema kolmeaastasele lapsele ohtu ega võtnud midagi olulist ette.

Lasnamäe linnaosa valitsus kaebas Pressinõukogule, et artikkel näitab linnaosa sotsiaaltöötajaid teenimatult halvas valguses. Kaebaja ei ole ka rahul, et ajakirjanik artiklit enne avaldamist ei näidanud.

Eesti Päevaleht selgitas, et artiklis esitatud faktiväited on tõestatavad ja hinnangud põhinevad tuvastatud asjaoludel. Tuginetud on sündmustele, mida ajakirjanik nägi oma silmaga ja konkreetsete asjaosaliste ütlustele, samuti on räägitud naise juriidilise esindaja ja erialaspetsialistidega.

Pressinõukogu otsustas, et Eesti Päevaleht ei ole rikkunud ajakirjanduseetika koodeksit. Pressinõukogu hinnangul ei lükka kaebaja esitatud väited artiklis ja selle jätkulugudes esitatud kirjeldust toimunust ümber, vähemasti ei saa nende põhjal kindlalt väita, et ajaleht oleks milleski eksinud. Pressinõukogu ei saa erinevate olukorra kirjelduste osas, mis on esitatud sõna sõna vastu, otsust langetada. Fakt on, et linnaosa valitsus oli informeeritud kriminaalasja algatamisest inimkaubanduse tunnustel ja tuleb tõdeda, et linnaosa sotsiaaltöötajad ei suutnud aasta jooksul midagi kuigi tulemuslikku ette võtta kannatanu olukorra parandamiseks.

Pressinõukogu hinnangul tuleks selliste kriitiliste ja tundlike teemade puhul olla ajakirjanikul omapoolsetes hinnangutes ettevaatlik. Võimalik, et linnaosa sotsiaaltöötajatel ei ole üksi erilisi võimalusi taolist olukorda lahendada.

Samuti rõhutab Pressinõukogu, et meediaorganisatsioonil tuleks olla allikakriitiline juhul, kui ajakirjanik ise nimetab üht oma peamist allikat vaimupuudega isikuks. 

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele