Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu leidis 13. oktoobri Kodutunde saates hea tava rikkumise

Tallinn, 9. detsember 2011. Pressinõukogu arutas Sõmeru vallavanema Peep Vassiljevi kaebust Kanal 2-s 13. oktoobril eetris olnud saate „Kodutunne“ peale ning otsustas, et saates on rikutud head ajakirjandustava.

Saates oli juttu Sõmeru vallas elavast poisist, kellega mõned aastad tagasi juhtus raske liiklusõnnetus ning kelle toetuseks korraldasid koolikaaslased heategevuskontserdi, millega koguti poisile korteri ostmiseks raha. Saate alguses öeldakse, et saatetegijate poole pöördus Sõmeru vallavalitsus ning saate lõpus, et Sõmeru vallavanem on kantinud oma sõbra firma kaudu heategevuseks mõeldud raha ja maksnud hanget korraldamata korteri remondi eest põhjendamata kõrget hinda. Samuti kõlab saates väide, et saatetegijad ja vallavalitsus on sõlminud saate rahastamiseks kokkuleppe.

Sõmeru vallavanem Peep Vassiljev kaebas Pressinõukogule, et vallavalitsus „Kodutunde“ poole pöördunud ei ole ja samuti ei saadetud saatele ühtegi kirjalikku pöördumist. Vallavanema kinnitusel saate rahastamise kokkulepet ei olnud. Kaebaja lisas, et soovis saatejuhile edastada elektrooniliselt kogu info, kuid sellest keelduti. Samuti ei lisatud saatesse Peep Vassiljevi kommentaari.

Kanal 2 selgitas, et saate tootja OÜ Õuetuba kinnitas, et saates avaldatu vastab tegelikkusele. Kanal 2 lisas, et Sõmeru vallavanem ei ole Kanal 2 poole pöördunud vastulause sooviga ega taotlenud faktivigade ümberlükkamist. Saates ei avaldatud Peep Vassiljevi kommentaari seetõttu, et saates avaldatu näol oli tegemist vastulausega Sõmeru vallavanema poolt trükimeedias esitatud süüdistustele saatetegijate aadressil.

Pressinõukogu otsustas, et Kanal 2 rikkus 13. oktoobri saates „Kodutunne“ ajakirjanduseetika koodeksi punkti 5.1., mis näeb ette, et kui kellegi kohta avaldatakse tõsiseid süüdistusi, tuleks talle pakkuda kommentaari võimalust samas saates. Saates esitati Sõmeru vallavanema kohta tõsiseid süüdistusi, mis vajanuks tema kommentaari.

Pressinõukogu ei pea põhjendatuks saatetegijate väidet, et süüdistuste näol oli tegemist vastulausega trükimeedias avaldatule, sest igas meediakanalis tuleb süüdistuste puhul anda sõna kõigile konflikti osapooltele. Telesaate vaatajad ei pruugi olla kursis sellega, mis on mujal ajakirjanduses ilmunud. 

Kanal 2 avaldas Pressinõukogu otsuse 8. detsembri „Kodutunde“ saates.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele