Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Ekspressi kohta tauniva otsuse

Tallinn, 28. juuni 2012. Pressinõukogu arutas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) kaebust Eesti Ekspressi peale ning leidis, et leht rikkus head ajakirjandustava.

12. aprillil 2012 ilmunud artikkel „EAS toetas kümneid surnud firmasid miljonitega“ räägib, et EAS on viimasel kümnendil rahastanud paljusid tegevuse lõpetanud ettevõtteid. Artiklis on ka EASi kommentaar ning lehe väitel hindab EAS rahastamist heaks.

EAS kaebas Pressinõukogule, et artikli pealkiri on eksitav ja jätab tahtlikult mulje, nagu oleks rahastamisotsus tehtud juba tegutsemast lakanud ettevõtete kasuks. Kaebaja ei ole rahul, et ajakirjanik saatis artikli EASile kooskõlastamiseks ilma pealkirjata. EAS saatis peale artikli ilmumist Ekspressile pressiteate toetust saanud ettevõtete kohta, kuid leht seda ei avaldanud.

Eesti Ekspress vastas, et artikli pealkiri on grammatiliselt korrektne ja vastavuses tekstiga. Leht lisas, et ei avaldanud pressiteadet seetõttu, et avaldatud pealkiri oli korrektne ning vastulause vajadust seega ei olnud.

Pressinõukogu otsustas, et Eesti Ekspress rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.11., mis ütleb, et pealkirjad ei või auditooriumi eksitada. Pressinõukogu hinnangul on artikli pealkiri mitmeti tõlgendatav ning jätab mulje, nagu oleks raha saanud juba surnud firmad ehk rahastamisotsus oleks justkui tehtud tegutsemise lõpetanud ettevõtetele, kuigi sisust selgub, et jutt käib kümme aastat tagasi EASilt starditoetust saanud ettevõtetest, millest mõned kümne aasta möödudes enam ei tegutse. Seetõttu rikkus leht ka koodeksi punkti 5.2., mis näeb ette, et vastulausega on õigus parandada avaldatud materjalis esinevaid faktivigu. Pressinõukogu hinnangul oleks leht pidanud avaldama EASi pressiteate toimetatult.

Eesti Ekspress avaldas Pressinõukogu otsuse 28. juunil.

PN

 
Pressinőukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele