Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Postimees online´i kohta tauniva otsuse

Tallinn, 22. märts 2013. Pressinõukogu arutas Põhja-Tallinna valitsuse kaebust Postimees online´i peale ja otsustas, et väljaanne rikkus head ajakirjandustava.

9. jaanuaril ilmunud artikkel „Linnaosavalitsus teeb parklaäris kummalisi käike“ räägib sellest, et Põhja-Tallinna valitsus ei pikendanud üürilepingut linnahalli kõrval asuva tasulise parkla operaatoriga ning andis parkla ilma üürile teisele firmale. Artiklis on parkla endise operaatori kommentaar, kuid linnaosavalitsuse kommentaari ei ole.

Põhja-Tallinna valitsus kaebas Pressinõukogule, et linnaosavalitsusele jäeti vastamiseks ebamõistlikult vähe aega, sest küsimused saatis toimetus kell 16.28. Kuna artikkel avaldati ilma linnaosavalitsuse kommentaarita, peab kaebaja artiklit ebatäpseks, sest puudub ühe osapoole kommentaar. Samuti leiab kaebaja, et artikli pealkiri on asjakohatu.

Postimees vastas, et ajakirjanik küsis linnaosavalitsuselt alguses (kella 13 paiku) suuliselt kommentaari ja hoiatas, et soovib uudise veel samal päeval avaldada. Tööpäeva lõpus helistas linnaosavalitsuse pressiesindaja ajakirjanikule ja ütles, et vastused tulevad kirjalikult ja mitte samal päeval.  

Pressinõukogu otsustas, et Postimees online rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pressinõukogu hinnangul ei olnud artikkel nii päevakajaline, et selle pidi ilma linnaosavalitsuse kommentaarita avaldama. Lisaks oleks linnaosavalituse kommentaari ära ootamine aidanud vältida ka ebatäpse info ja pealkirja avaldamist. Ebatäpse info avaldamisega rikkus Postimees eetikakoodeksi punkti 1.4. ja eksitava pealkirjaga punkti 4.11.

Samuti rikkus Postimees online ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.1., mis näeb ette, et uudised, arvamused ja oletused olgu selgelt eristatavad. Pressinõukogu leiab, et hinnangule viitab uudises näiteks lause “Seda, et asi on imelik, näitab ka linnaosavalitsuse esindaja käitumine.“. Kui ajakirjanik oleks oodanud ära linnaosa vastuse, oleks tema jaoks saanud selgeks ka linnaosavalitsuse esindaja käitumise põhjus. 

Postimees online avaldas Pressinõukogu otsuse 21. märtsil.

PN

 
Pressinõukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele