Pressinőukogu
Eesti Ajalehtede Liit
Eesti Ajalehtede Liit
TRÜKI  |  ESTONIAN PRESS COUNCIL  |  СОВЕТ ПО ПРЕССЕ

Pressinõukogu tegi Postimehe kohta tauniva otsuse

Tallinn, 24. september 2013. Pressinõukogu arutas Aleksander Ljubajevi kaebust Postimehe peale ja leidis, et leht rikkus head ajakirjandustava.

18. juunil ilmunud artikkel „Sisekontroll survestas ebaseaduslikult“ räägib väidetavalt teadmatusest seadust rikkunud piirivalvurite survestamisest sisekontrolli poolt. Lehe väitel sai kogu lugu alguse jälitusoperatsioonist, mille läbiviimiseks jäi Lõuna prefektuuri teabetalituse juhil Aleksander Ljubajevil taotlemata luba kuriteo matkimiseks.

Aleksander Ljubajev kaebas Pressinõukogule, et pildiallkiri on eksitav ja sellega on loodud lugejatele tegelikust olukorrast vale pilt. Sama valeväide on kaebaja hinnangul ka artiklis. Kaebaja ei ole rahul, et talle ei pakutud kommentaari võimalust, kuigi pildiallkiri on tema suhtes kirjutatud süüdistavas toonis. Kaebaja leiab, et tema foto avaldamine ei ole põhjendatud, sest artikli sisu on hoopis muu. 

Postimees vastas, et ajakirjanik küsis kaebajalt samal teemal kommentaari kuus kuud tagasi ja siis ütles kaebaja, et ta ei soovi juhtunust rääkida ja palus end sel teemal enne kriminaalmenetluse lõppu mitte tülitada. Leht lisas, et kriminaalmenetlus kuriteo matkimise osas endiselt kestab. Leht märkis, et ebaseadusliku operatsiooni korraldanud talitus allus Aleksander Ljubajevile ja seetõttu tunnistati ta ka Lõuna ringkonnaprokuratuuri poolt ametlikult kuriteos kahtlustatavaks. Lehe hinnangul oli kaebaja foto avaldamine artikli juures põhjendatud, sest kriminaaluurimise all olevast viiest piirivalveametnikust oli tema talituse juhina avalikkuse jaoks tuntud isik.

Pressinõukogu otsustas, et Postimees rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 5.1., mis näeb ette, et kui kellegi kohta avaldatakse tõsiseid süüdistusi, tuleks talle pakkuda kommentaari võimalust samas numbris. Pressinõukogu hinnangul on pildiallkiri kaebajat süüdistav, mistõttu oleks pidanud küsima kaebaja kommentaari.

Postimees avaldas Pressinõukogu otsuse 21. septembril.

PN

 
Pressinõukogu
Pärnu mnt 67a
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 3363
Fax. +372 631 1210
pn@eall.eeTagasi  -  Esilehele